05.10. Warszawa (PAP) – Amerykański wirtuoz skrzypiec Joshua Bell zagra w Teatrze Wielkim w Warszawie na koncercie pod tytułem „Muzyka dla dobrego świata”. Dochód z koncertu przeznaczony jest dla Muzeum Historii Żydów Polskich.
Bell zagra na legendarnych skrzypcach Stradivariusa. Koncert odbędzie się 21 października; w środę 7 października rusza sprzedaż biletów-cegiełek.
„Rzadko w Polsce goszczą tak wysokiej klasy artyści i instrumenty” – powiedziała PAP współpracownica Muzeum Historii Żydów Polskich, Katarzyna Moszkowska.
Cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek będzie przeznaczony na utworzenie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. „Do tej pory cegiełki mogły kupić zaproszone instytucje i osoby indywidualne ze świata biznesu, a od 7 października do grona darczyńców może dołączyć każdy meloman. Bilety-cegiełki można nabyć w kasie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Sprzedaż biletów jest przewidziana do 16 października” – wyjaśnił PAP specjalista ds. Komunikacji i Promocji Muzeum, Paweł Brylski.
Joshua Bell uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych skrzypków. Jest ważną postacią na scenie muzyki klasycznej, jednocześnie jednak nagrywa ścieżki dźwiękowe do kasowych produkcji filmowych. Wykonał partie solowe skrzypiec w filmie „Purpurowe skrzypce”, który został nagrodzony Oscarem za muzykę w 2000 r.
W Warszawie muzyk zagra koncert skrzypcowy D-dur op.77 i Symfonię nr 1 c-moll op.68 Johannesa Brahmsa. Będzie mu towarzyszyć Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod batutą Gabriela Chmury.
Skrzypce o nazwie Gibson ex Huberman, na których zagra Joshua Bell, pochodzą z najlepszego, „złotego” okresu Stradivariego i należą do najdroższych instrumentów tej klasy. Skrzypce zostały wykonane w 1713 r. Niegdyś należały do Bronisława Hubermana, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków pierwszej połowy XX wieku.
Tytuł koncertu „Muzyka dla dobrego świata” nawiązuje do hebrajskiego określenia „tikkun olam” („naprawianie świata”). „Fraza oddaje piękną żydowską tradycję i mądrość, by uczynić świat lepszym, naprawiać go wszystkim, co się robi. Cały projekt Muzeum Historii Żydów Polskich ma na celu budowanie szacunku wobec wszystkich ludzi” – tłumaczył w rozmowie z PAP Brylski.
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęła się na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w czerwcu br. Zgodnie z planami, będzie miało ok. 4 tys. m kw. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego oraz wystawy okresowe. Stała ekspozycja ma zająć dolny, podziemny poziom. Autorem koncepcji placówki jest fiński architekt Rainer Mahlamaki.(PAP)
ost/ hes/ mow/