Gra planszowa „Zaczęło się w Polsce” w 70. rocznicę wybuchuwojny

Gra planszowa „Zaczęło się w Polsce” w 70. rocznicę wybuchuwojny

21.09. Warszawa (PAP) – Grę planszową „Zaczęło się w Polsce”, która ma przybliżać graczom wydarzenia okresu 1939-1989 oraz promować historię Polski i Europy, wydało z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Narodowe Centrum Kultury (NCK).

„Nasze wydawnictwo zaprojektowane zostało jako przygodowa gra planszowa, do której dołączona jest płyta CD z piosenkami wykonywanymi przez polskich artystów” – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie Marzena Strąk z NCK.

W grze „Zaczęło się w Polsce” może wziąć udział od jednego do czterech graczy. Gracz wciela się w jedną z postaci (np. dyplomatę, generała, studenta, duchownego, pisarza, dziennikarza, agenta i opozycjonistę). Ramy historyczne gry to okres II wojny światowej, czasy powojenne bloku wschodniego i Polski okresu PRL-u. Plansza jest podzielona na trzy kręgi przedstawiające obszary historyczne; gracze rzucając kostką przemieszczają pionki, reprezentujące poszczególne postaci, po polach okręgów. Po każdym rzucie mogą zadecydować, w którym kierunku się przemieszczą.

Każda postać musi przebyć długa drogę i pokonać wiele niebezpieczeństw, aby w końcu wziąć udział w kształtowaniu wolnej Polski. Gra kończy się rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, jednak sam przebieg może przedstawić odmienną od prawdziwej wersję historii tego okresu. W wersji podstawowej gry, wygrywa ten, kto pierwszy doprowadzi swą postać do Okrągłego Stołu, w wersji zaawansowanej wygrywa gracz, który posadzi przy Okrągłym Stole jak najwięcej postaci.

„Fabuła gry ma ułatwić wcielanie się w bohaterów historii XX wieku, a także uczestniczenie w wydarzeniach, które przesądziły o losach Polski i Europy, począwszy od 1939 r., a skończywszy na 1989 r. Wielowątkowość akcji umożliwia bliższe poznanie okoliczności towarzyszących wielu faktom historycznym” – mówił w poniedziałek jeden z autorów gry Tomo Żyżyk.

Do gry dołączona jest płyta ze ścieżką dźwiękową. Piosenki, które znalazły się na składance, zainspirowane zostały muzyką i historią okresu 1939-1989. Wśród utworów umieszczonych na CD znalazła się ballada Artura Rojka „Mój Tata Generał”, dedykowana generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” oraz „Na pierwszy znak” Hanki Ordonówny w interpretacji Gaby Kulki.

Gra została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, w wersji polskiej i angielskiej (po 500 sztuk). Będzie ją można wygrać, biorąc udział w konkursach organizowanych w związku z obchodami, m.in. na antenie radiowej Trójki. Grę można także zamówić na stronie NCK.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :