Akwarele Matejki na wystawie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Akwarele Matejki na wystawie w Ostrowcu Świętokrzyskim

5.4.Kielce (PAP) – Akwarele z projektami polichromii autorstwa Jana Matejki można od niedzieli oglądać na wystawie w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Namalowana na ich podstawie polichromia zdobi ściany Kościoła Mariackiego w Krakowie.

„W Ostrowcu prezentujemy projekty wybrane spośród kilkuset autorstwa mistrza, powstałe w latach 1889-1891” -powiedziała PAP kustosz krakowskiego Domu Matejki Marta Kłak-Ambrożkiewicz, która przygotowywała wystawę.

Według kustosz, freski Matejki m.in. ze względu na intensywną, nietypową kolorystykę są jednym z najwspanialszych dzieł malarskich w Polsce. Na akwarelach można zobaczyć anioły, cherubiny, litery, herby, motywy roślinne, które zdobią ściany prezbiterium i nawę główną kościoła.

Projekty można porównać z zaprezentowanymi na wystawie fotografiami wnętrza świątyni z końca XIX wieku i współczesnymi, które przedstawiają polichromię po renowacji.

Jak mówiła Ambrożkiewicz, Matejko przez całe życie chciał namalować polichromię, dwa razy przymierzał się do realizacji swoich projektów, a udało się zrealizować dopiero trzeci pomysł w kościele Mariackim. „Dzieło mistrza nosi już znamiona następnej epoki – modernizmu, a w malowaniu polichromii Matejce pomagali jego dwaj wybitni uczniowie Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer” – podkreśliła.

Kustosz ostrowieckiego muzeum Marek Wójcicki powiedział PAP, że zbiory pokazywane na wystawie na co dzień leżą w magazynach i nie są prezentowane w krakowskim muzeum. Wójcicki wyraził nadzieję, że projekty mogą zachęcić ostrowczan do uważniejszego zwiedzenia krakowskiej bazyliki.

Wystawa będzie czynna przez trzy miesiące.

Jan Matejko (ur. 1838 r., zm. 1893 r.) był polskim malarzem, znanym głównie jako twórca obrazów historycznych i batalistycznych. Malował przede wszystkim tłumne, wielopostaciowe pełne ekspresji sceny. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w której był dyrektorem od 1873 roku. Wykształcił m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Jacka Malczewskiego. Pracował przy konserwacji krakowskich zabytków, m. in. Sukiennic, Wawelu oraz ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Najbardziej znane obrazy mistrza, to: „Stańczyk”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :