Organizatorzy jubileuszów 650- i 700-lecia zadbali o to, aby pozostawić w nim trwały ślad po obchodach tych rocznic. W 1907 roku zamontowano zegar ratuszowy, który do dziś odlicza jarociniakom czas, natomiast w 1957 roku zorganizowano wystawę „700-lecie miasta Jarocina 1257-1957”, a zgromadzone na niej eksponaty stały się zalążkiem zbiorów Muzeum Etnograficznego, dzisiejszego Muzeum Regionalnego.
Fundacja 750-lecia Jarocina idąc tym tropem postanowiła iż pierwszym jej dużym przedsięwzięciem będzie ufundowanie witraża w oknie między klatką schodową, a wewnętrznym dziedzińcem będącym rodzajem atrium. Treść ikonograficzna witraża nawiązuje do faktu, że pierwsza historyczna wzmianka o mieście zawierała także informacje o miejscowym kościele p.w. Świętego Marcina, który patronuje Jarocinowi. Ponieważ układ okna sugeruje witraż podzielony na dwie płaszczyzny, w górnej zaprojektowano wizerunek Świętego Marcina, w dolnej zaś współczesną panoramę miasta. Witraż został zaprojektowany i wykonany przez witrażystów z Wrocławia – Marka i Bolesława Szczypińskich.
Witraż zamontowano 27 października, ale jego uroczyste odsłonięcie nastąpi 11 listopada podczas obchodów tegorocznych Dni Patrona Miasta. Wydarzenie to będzie stanowić swoiste wprowadzenie do obchodów Jubileuszu, a sam witraż będzie pierwszym trwałym elementem obchodów 750-lecia Jarocina.