15.5.Kraków (PAP) – Nie w Muzeum Narodowym, nie w Fabryce Oskara Schindlera, a na torowisku, na rogu ulicy Dajwór i Św. Wawrzyńca, przy zabytkowym tramwaju, zainaugurowano w piątek VI Noc Muzeów w Krakowie.
„Wzięliśmy wzór z Berlina, organizując pierwsza Noc Muzeów jako pierwsze polskie miasto 6 lat temu. Okazało się, że jest to coś fantastycznego, co się przyjęło wśród mieszkańców. W pierwszym roku było ok. 4 tys. zwiedzających, a w ubiegłym ponad 100 tys. Zaczynaliśmy z 6 muzeami, teraz można zwiedzić 27” – powiedział otwierający VI Noc Muzeów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Jak wyjaśnił, powody nietypowej inauguracji – na ulicy obok Muzeum Inżynierii Miejskiej – są dwa: po pierwsze placówka ta obchodzi 10-lecie swojej działalności, a po drugie po kilkudziesięciu latach znów można dojechać do budynku, w którym obecnie funkcjonuje tramwajem. Niedawno bowiem zakończono budowę nowego odcinka torowiska.
W piątek z muzeum wyjechał historyczny wóz pochodzący sprzed II wojny światowej, przy którym odbyła się uroczystość. Krakowianie przez cały wieczór jeździli zabytkowymi tramwajami bowiem uruchomiono specjalną linię O, która wykona cztery kursy (spod Muzeum Inżynierii Miejskiej dookoła Plant i z powrotem).
„Szkoda, że po pięknych uliczkach Kazimierza, jakimi są teraz św. Wawrzyńca i Dajwór, nie kursują na co dzień tramwaje” – wzdychał jeden z fascynatów komunikacji miejskiej – których sporo przyszło na uroczystość – 33-letni Konrad z Nowej Huty.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na św. Wawrzyńca kończyła swoją trasę linia 18 (jadąca z Cichego Kącika), ale wówczas z powodu braku fragmentu toru nie mogła ona wtedy wjeżdżać do starej zajezdni (w której obecnie jest muzeum). Potem wycofano regularne linie tramwajowe z ulic Dajwór i św. Wawrzyńca.
W Nocy Muzeów w Krakowie uczestniczy w tym roku 27 placówek: narodowych, państwowych, samorządowych, uczelnianych i prywatnych z Krakowa oraz Wieliczki i Niepołomic. Jednak doliczając oddziały dużych muzeów, krakowianie i turyści będą mogli zwiedzić w tę noc ok. 50 miejsc.
Większość muzeów będzie otwarta od godz. 19 do 1 w nocy. Na tę szczególną noc większość placówek przygotowało dodatkowe atrakcje. Niektóre muzea wystawiają wyjątkowe zbiory, których na co dzień nie można oglądać. Zapraszają też zwiedzających na zaplecza, pokazują warsztat pracy muzealników. Tradycyjnie będą też koncerty, spektakle, projekcje, pokazy walk rycerskich, obserwacje nieba, odczyty, warsztaty muzealne i degustacje.
Wracający mogą skorzystać z dwóch specjalnych linii tramwajowych i jednej autobusowej.
Krakowska Noc Muzeów odbywa się nieco wcześniej niż podobne imprezy w innych miastach Polski – z piątku na sobotę, a nie jak w większości przypadków z soboty na niedzielę. Powodem jest fakt, że w krakowskich nocach uczestniczy wielu weekendowych turystów; niektórzy chcą zdążyć na Noc Muzeów w innych miastach, część po prostu potrzebuje czasu na odespanie imprezy i spokojny wyjazd do domu.
Noc Muzeów otworzy tegoroczny cykl Krakowskich Nocy: Teatrów (12/13 czerwca), Jazzu (18/19 lipca) oraz Cracovia Sacra (14/15/16 sierpnia), a planowane także jest we wrześniu Noc Literatury.
Organizatorem Nocy Muzeów jest gmina Kraków i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)