11.4.Warszawa (PAP) – „Beskidzkie rekolekcje” Wandy Półtawskiej, „Czas zatrzymany” Jakuba Kulawczyka,
„Najbardziej lubił wtorki” Mieczysława Mokrzyckiego – to niektóre nowości wydawnicze na temat Jana Pawła II. Książki będą prezentowane od 17 kwietnia na Targach Wydawców Katolickich.
W pięć lat po śmierci Jana Pawła II ukazało się kilka książek odsłaniających nieznane dotąd szczegóły z życia papieża Polaka. Po Stanisławie Dziwiszu swoje wspomnienia o Janie Pawle II spisał jego drugi sekretarz – Mieczysław Mokrzycki. Książka opublikowana przez wydawnictwo M nosi tytuł
„Najbardziej lubił wtorki”.
„Mokrzycki zapamiętał z życia Jana Pawła II wiele drobnych szczegółów, niekiedy bardzo wzruszających” – powiedziała Brygida Grysiak, dziennikarka, współautorka książki. Podała przykłady: Jan Paweł II miał słabość do ciasteczek, nie lubił nowych butów, przepadał za prezentami na Mikołajki i nigdy nie zapraszał prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do papamobile.
Z książki dowiemy się również, że Jan Paweł II najbardziej lubił wtorki, bo wtedy miał dzień wolny od obowiązków – stąd tytuł publikacji. Papież kochał kwiaty przynoszone mu przez zakonnice, w sypialni miał obraz Brata Alberta Chmielowskiego „Ecce homo”. Bardzo lubił śpiewać, ale też słuchać piosenek, zwłaszcza pieśni zaczynającej się od słów „O, której berła ląd i morze słucha, jedyna moja po Bogu otucha” w wykonaniu Miecia, jak nazywał Mokrzyckiego.
Prywatne oblicze Jana Pawła II pokazuje też Wanda Półtawska, znana lekarka i działaczka katolicka, która opublikowała historię swojej przyjaźni z papieżem. Nieznana dotąd korespondencja znalazła się w książce „Beskidzkie rekolekcje” (Edycja Świętego Pawła).
„Br.” – taki podpis widnieje pod większością listów. To skrót od Brata, bo tak Jana Pawła II nazywała Półtawska. Poznali się na początku lat 50., gdy ks. Wojtyła był spowiednikiem w Kościele Mariackim.
Został jej kierownikiem duchowym i przyjacielem. Wanda Półtawska, doktor medycyny specjalizująca się w psychiatrii, wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła poradnie młodzieżowe i małżeńskie, współpracując przez lata z ks. Wojtyłą. Z jego pomocą założyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ksiądz, a potem biskup Wojtyła, często spędzał z Półtawską i jej mężem Andrzejem wakacje. W bardzo osobistych listach nawiązuje m.in. do wspólnych wycieczek po Beskidach.
Ukazała się też książka „Nowe cuda” (wydawnictwo św. Stanisława) zawierająca m.in. świadectwa łask za wstawiennictwem Jana Pawła II. Przedstawia ona m.in. nowe relacje z biura kanonizacji,
świadectwa uzdrowień fizycznych, duchowych w postaci listów, karteczek, które ludzie składają na grobie Jana Pawła II. W jednym z rozdziałów książki „Znani ludzie o Janie Pawle II” znajdują się odpowiedzi m.in. światowej sławy kompozytora Ennio Morricone, śpiewaka operowego Placido Domingo, ambasadora RP w Watykanie Hanny Suchockiej na pytanie: „Kim jest dla mnie Jan Paweł II”.
„Habemus papam” Pawła Zuchniewicza (Prószyński i S-ka) – to inna nowość na temat papieża Polaka. Książka jest kontynuacją beletryzowanej biografii Jana Pawła II („Lolek. Młode lata papieża”, „Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża”). „Habemus papam” opowiada o latach biskupiej pracy Karola Wojtyły, która poprzedziła przyjęcie godności biskupa Rzymu oraz o samym wyborze. Autor wykorzystał w niej materiał zebrany w czasie rozmów z kapelanami prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Bolesława Kominka oraz liczne teksty źródłowe.
W pięć lat po śmierci papieża „Czas zatrzymany”
Jakuba Kulawczyka (Prószyński i S-ka) przypomina atmosferę tamtych dni. W książce zebrano wypowiedzi 80 osób, ukazujących przeżycia i refleksje Polaków podczas ostatnich chwil życia Jana Pawła II oraz z kilku dni po jego śmierci. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Lech Wałęsa, prof. Norman Davies, Szewach Weiss, Tymon Tymański, Muniek Staszczyk, Małgorzata Braunek, Hirek Wrona, Jan Pospieszalski.
Te i wiele innych książek o tematyce religijnej
prezentowane będą na Targach Wydawców Katolickich. Będą się one odbywać od 17 do 19 kwietnia na warszawskich Stegnach. (PAP)