Warsztaty „Witraż Tiffany” – 2 dni

Warsztaty „Witraż Tiffany” zaprasza do świata koloru, światła i magicznych szkieł.
Z naszą pomocą stworzysz oryginalne, autorskie dzieło sztuki.

Spotkanie z nami jest intensywne, trwa 2 dni i podczas 16 godzin poznasz:

  • zasady rysowania i projektowania witrażu,
  • nauczysz się ciąć i szlifować szkło,
  • rodzaje taśm do owijania i ich zastosowanie,
  • zasady składania witraża.

Instruktor krok po kroku przeprowadzi ciebie przez cały ten proces. Uzyskasz od niego fachowe wsparcie.

Organizator zapewnia niezbędne narzędzia oraz materiały.

Zaawansowani Uczestnicy podczas warsztatów mogą doskonalić i poszerzać umiejętności pod okiem instruktorów.

Część teoretyczna:

  • witraż Tiffany – podstawowe informacje,
  • rodzaje szkieł – pokaz,
  • podstawowe zasady BHP w witrażownictwie,
  • prezentacja narzędzi,
  • zasady składania witrażu,

Część praktyczna:

  • wykonanie projektu szkicowego, wycięcie szablonów,
  • nauka cięcia i łamania szkła,
  • szlifowanie szkła,
  • składanie witraża,
  • lutowanie witraża,
  • patynowanie elementów lutowanych.

Na zakończenie Uczestnik otrzyma certyfikat będący świadectwem ukończenia warsztatów i zdobycia umiejętności samodzielnego wykonania witraża w technice Tiffany.

Historia

Louis Comfort Tiffany jest autorem nowatorskiej techniki tworzenia witraży . Wymyślił, opatentował ją w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX stulecia. Artysta, producent, przedsiębiorca złamał wielowiekową tradycję tworzenia witraży . Ołów zastąpił cyną. Metoda Tiffany’ego polega na owijaniu każdego elementu ze szkła cienką taśmą miedzianą i łączeniu ich za pomocą cyny . Stosując specjalne preparaty (patyna) uzyskuje się odpowiedni odcień spoiny. Istotną cechą jest używany rodzaj szkła. Jest ono nieprzezierne lub częściowo przezroczyste . Posiada wiele przebarwień, nietypowych smug. Huty opanowały technologię produkcji tego tzw szkła opalowego, dzięki czemu ceny tego szczególnego materiału są przystępne . Tym niemniej jest wiele mniejszych zakładów, w których powstają niepowtarzalne, wyjątkowej urody tafle. Niejednokrotnie materiał tworzy tak fascynujące kompozycje kolorystyczne, że sam surowiec mógłby być oprawiony jako dzieło ostateczne . Witraż wykonany techniką Tiffany jest bardziej elastyczny od klasycznego, wzmacnianego profilami z ołowiu i dodatkowo kitowanego. W związku z tym maksymalne rozmiary kwater nie mogą być zbyt duże . Witraż Tiffany najczęściej jest realizowany z wielu niewielkich elementów. To wzmacnia go oraz sprawia, że są to szczególnie wielobarwne dzieła . Walor drobnych elementów znalazł szczególne zastosowanie przy produkcji lamp witrażowych. Składają się one z kilkuset a nawet wielu tysięcy elementów . Poszczególne detale złożone do kształtu bryły geometrycznej sprzyjają mocnej konstrukcji. Zastosowane, wielobarwne szkło pozwala na uzyskanie pięknych, wielobarwnych kompozycji . Wszechstronność metody Tiffany’ego pozwala na tworzenie wielu różnych, a zarazem niepowtarzalnych przedmiotów ze szkła.

Instruktor warsztatów

Anna Dąbrowska

Ulubiony okres – secesja Poddać się pasji, dać się ponieść wyobraźni, doświadczyć magii barwnego szkła, bawić się formą, kolorem, fakturą, poddać się sile i energii naturalnych kamieni – to moje przesłanie, moja praca, moje życie. Anna Dąbrowska przygodę z witrażem zaczęła w 2008 r. na warsztatach  easyArt. Następnie szlifowała umiejętności podczas kursu zawodowego u mistrza Grzegorza Grega Gierłowskiego w Łodzi. W międzyczasie w szkole jubilerskiej zdobyła tytuł złotnika-jubilera. Obecnie tworzy małe formy witrażowe w technice Tiffany. Obok szkła używa także kamienie naturalne takie jak agaty, ametysty, kryształ górski i inne kwarce oraz druty i blachę miedzianą. W pracowni artystki powstają: lampy, lampiony, świeczniki,  serwetniki, szkatułki, szklane obrazy, anioły, aniołki, aniołeczki i inne zawieszki. Anna Dąbrowska ma w swoim dorobku także większe prace takie jak wystroje wnętrz  biurowych, handlowych oraz współudział w tworzeniu dużych szklanych mozaiko-obrazów.

Share