Warsztaty „Mozaika szklana” zaprasza do świata koloru i magicznych szkieł.
Z naszą pomocą stworzysz oryginalne, autorskie dzieło sztuki.
Spotkanie z nami jest intensywne, trwa 2 dni i podczas 16 godzin poznasz:
- zasady rysowania i projektowania mozaiki,
- nauczysz się ciąć szkło,
- rodzaje materiałów i ich zastosowanie,
- zasady składania i montażu mozaiki.
Instruktor krok po kroku przeprowadzi ciebie przez cały ten proces. Uzyskasz od niego fachowe wsparcie.
Organizator zapewnia niezbędne narzędzia oraz materiały.
Zaawansowani Uczestnicy podczas warsztatów mogą doskonalić i poszerzać umiejętności pod okiem instruktorów.
Część teoretyczna:
- mozaika szklana – podstawowe informacje,
- rodzaje szkieł – pokaz,
- podstawowe zasady BHP,
- prezentacja narzędzi,
- zasady składania mozaik.
Część praktyczna:
- wykonanie projektu szkicowego,
- nauka cięcia i łamania szkła,
- klejenie mozaiki,
- fugowanie mozaiki,
- montaż mozaiki.
Na zakończenie Uczestnik otrzyma certyfikat będący świadectwem ukończenia warsztatów i zdobycia umiejętności samodzielnego wykonania mozaiki szklanej.
Historia
Mozaika – dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce (dwu lub wielobarwne), fakturze i kształcie kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki. Elementy są przyklejone do podłoża przez ułożenie na niezwiązanej zaprawie, wapiennej, cementowej lub żywicy pochodzenia roślinnego (mastyks z drzewa pistacji kleistej). Stosowana jest do zdobienia posadzek, ścian, kopuł, sklepień, apsyd w budownictwie sakralnym i świeckim, mebli (zwłaszcza blatów stołów, sepetów, biurek).
Technika znana była już w starożytności. Najstarsze, znalezione pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat (Uruk). W starożytnej Grecji pierwsze mozaiki układano z otoczaków znalezionych na brzegach rzek i morza. Technika ta zwana była opus barbaricum. Mozaiki miały kolorystykę biało-czarną z mniejszymi polami żółtymi, brązowymi i czerwonymi. W okresie hellenistycznym stosowano technikę opus segmentatum, polegającą na zastosowaniu odpadów kamiennych powstałych przy pracach rzeźbiarskich i kamieniarskich.
Instruktor warsztatów
Alexandra Matejczyk-Wójcik
Dla mnie to był wspaniały dzień, w śnieżny, zimowy poranek udałam się na V KRAJOWE WARSZTATY WITRAŻU I MOZAIKI ARTYSTYCZNEJ. Spędziłam ten czas w radosnej, rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze . Widziałam jak powstawały mozaikowe cuda. W tym najgorętszym dniu roku, wytężona praca artystów-profesjonalistów mieszała się z twórczością artystów-amatorów, wzajemnie wszystkich inspirując. Jestem pod ogromnym wrażeniem uczestników, wykonanych dzieł , lecz przede wszystkim klimatu panującego podczas warsztatowego spotkania . Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny mogłam brać udział w tym „LEGIONOWSKIM ŚWIĘCIE MOZAIKI I WITRAŻU”. Dziękując organizatorom, za umożliwienie pracy w tak kreatywnym gronie, jednocześnie wyrażam nadzieję, że w przyszłości odbywać się będą kolejne takie wydarzenia pobudzające mozaikową i witrażową pasję – podkreśliła artystka, twórczyni wielu witraży i mozaik .