Polska sztuka / Witraż

  • Opublikowano:

    2010-08-31
  • Odsłon:

    752

Witraże w kościele Księży Saletynów w Rzeszowie

W Rzeszowie przy ulicy Dąbrowskiego 71 wybudowano wyjątkowy kościół. Nim powstała ta śmiała i nowoczesna bryła, to do roku 1978 trwały  starania o zezwolenie na budowę kościoła. Ważnym wydarzeniem w życiu parafii było przywiezienie przez ks. proboszcza Adolfa Grotkowskiego MS figury Matki Boskiej Saletyńskiej z Dębowca i wybudowanie prowizorycznej kaplicy na placu przed domem zakonnym w celu obrony placu pod budowę świątyni. Poświęcenie kaplicy i umieszczenie w niej figury odbyło się 19.09.1976 r. To rozgniewało ówczesne władze i spowodowano podpalenie kaplicy. Wierni wraz z duszpasterzami uratowali kaplicę i figurę.
W 1989 r. parafia otrzymała zezwolenie na budowę nowego kościoła.
W 1983 r. bp Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Diecezji Przemyskiej, poświęcił nowy kościół.
W 1993 r. sprawiono do kościoła witraże.
Bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, w dniu 01.06.1996 r. wyraził zgodę na wprowadzenie wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Dnia 11.06.1996 r. nadał dolnemu kościołowi tytuł Miłosierdzia Bożego i ustanowił drugi odpust w niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dnia 19.09.1999 r. bp Kazimierz Górny dokonał konsekracji kościoła, poświęcił urządzone prezbiterium z nowym tabernakulum i figurami M.B. Saletyńskiej tzw. "tryptyk saletyński" oraz stacje Drogi Krzyżowej wykonane w brązie.
W dniu 27 sieprnia 2000 r. na stadionie Stali Rzeszów Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski, dokonał koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Saletyńskiej, patronki Ludzi Pracy.

"Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka  
Gdyby wszyscy byli silni jak konie
Gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
Gdy każdy miał to samo
Nikt nikomu nie byłby potrzebny"
z wiersza ks. J. Twardowskiego "Sprawiedliwość"