Polska sztuka / Witraż

  • Opublikowano:

    2010-01-02
  • Odsłon:

    470

Witraże pijalni z Druskiennik

Już w XIII stuleciu nad samym Niemnem stał zamek w Druskiennikach by chronić Litwę przez najazdami Zakonu Krzyżackiego.
Nazwa Druskiennik pochodzi od soli, która w języku litewskim nazywa się – druska. Słone źródła oraz delikatny i ciepły mikroklimat uczyniły z tego miasta słynne uzdrowisko.
Wraz z pierwszym rozbiorem Polski państwo polsko-litewskie utraciło kopalnie soli w Polsce. Wobec tego zasobnymi w sól źródłami druskiennickimi zainteresował się również dwór królewski. W poszukiwaniu zamiany temu, co utracono, wielki książę litewski i król polski Stanisław August Poniatowski rozkazał zbadać wszystkie znajdujące się na terenie kraju słone wody. Po zbadaniu źródeł okazało się, że pochodząca z nich woda nie nadaje się do produkcji soli spożywczej. Tym niemniej jej skład chemiczny jest bardzo podobny znanych w Europie wód mineralnych. Stanisław August Poniatowski zachęcony przez uczestników sejmu w Grodnie, odwiedził tą miejscowość i dekretem z 20 czerwca 1794 roku ogłosił Druskienniki miejscowością leczniczą.
Druskienniki są bardzo przyjemną i spokojną miejscowością. Spacery brzegiem Niemna i korzystanie z licznych gabinetów leczniczych i atrakcji uzdrowiskowych pozwalają wypocząć.
Podczas jednej z wycieczek parkiem zdrojowym wzdłuż brzegu Niemna trafiłem na zamkniętą pijalnię zdrojową. Wyjątkowe w niej były okna zdobione witrażami i kilka z nich umieściłem w galerii. Warto obejrzeć, bo neutralna tematyka nie daje co prawda szalonych inspiracji, ale warto je obejrzeć.
Witraże z pijalni w Druskiennikach

AB 2010.01.02