Pracownia / Ceramika

  • Opublikowano:

    2006-11-06
  • Odsłon:

    446

Pracownia artystyczna Moniki Dąbrowskiej Pacewicz

.
Gospodarzem tegorocznego Festiwalu jest zespół góralski "Zbójnicek" z Zębu, a głównym organizatorem organizatorem - Urząd Miasta Zakopanego.
Jak powiedział dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Andrzej Kawecki "celem festiwalu jest m.in. przeciwdziałanie zanikaniu folkloru tradycyjnego, edukowanie i umacnianie tożsamości i osobowości jego uczestników, których zadaniem jest pielęgnowanie i dbałość o czystość źródeł dziedzictwa kulturowego.
Zaplanowany na niedzielę korowód zespołów biorących udział w festiwalu nie odbył się ze względu na padający w Zakopanem deszcz. Organizatorzy zapewniają, że przemarsz odbędzie się w innym dniu.
Korzenie Festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą "Święta Gór". Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na "Tydzień Gór", a impreza odbyła się w Wiśle.
Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Przez minione 40 lat w zakopiańskim Festiwalu uczestniczyło ok. 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów oraz ok. 200 polskich grup. (PAP)