Płótna jak klisze – weduty Marcina Zaleskiego.      

Płótna jak klisze – weduty Marcina Zaleskiego.      

Marcin Zaleski był cenionym twórcą pejzaży miejskich oraz wnętrz. Jego dorobek artystyczny obejmuje również sceny z powstania listopadowego, które także zdradzają pasję malarza do ukazywania różnorodności obiektów architektonicznych.
Marcin Zaleski urodził się w Krakowie w 1796 roku. Wszystko wskazuje na to, że w początkowym okresie twórczości artysta samodzielnie zdobywał wiedzę z zakresu malarskiego rzemiosła. Wiele czasu poświęcał na pracę w pracowni ram, lecz w wolnych chwilach ćwiczył swój warsztat kopiując obrazy oddawane do oprawy. Zdobyte w ten sposób umiejętności wykorzystał później przy malowaniu dekoracji teatralnych dla jednego z warszawskich teatrów, z którym współpracował w latach 1817-1822.
Po latach wytężonej pracy Marcin Zaleski rozpoczął edukację artystyczną. Studiował on w Niemczech i Paryżu, a następnie doskonalił warsztat we Włoszech.
W 1846 roku artysta objął posadę profesora perspektywy w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Karierę pedagoga kontynuował później także ucząc w Klasie Rysunkowej, w której kształcił młode pokolenia malarzy od 1865 do 1868 roku.
Marcin Zaleski zmarł w Warszawie w 1877 roku.
Jego dorobek artystyczny obejmuje głównie dzieła przedstawiające architekturę miejską. Niesamowita precyzja pędzla oraz staranność w oddawaniu najdrobniejszych nawet szczegółów sprawiają, że realistyczne weduty Zaleskiego przypominają fotografie z dawnych lat. Artysta nie skupiał się jedynie na uwiecznianiu zewnętrznych elewacji budynków oraz fragmentów ulic, placów i rynków. Z powodzeniem malował także wnętrza, które są zarazem dowodem na nieprzeciętną zdolność Zaleskiego do operowania perspektywą. Przykładem tego są następujące obrazy: Wnętrze kościoła Dominikanów w Krakowie , Wnętrze Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wnętrze katedry św. Jana w Warszawie .
Oprócz wedut Marcin Zaleski tworzył również portrety i scenki z walk powstańczych (tj. Wzięcie Arsenału w noc 29 listopada 1830 roku ).
Bibliografia:
Encyklopedia Powszechna PWN , t. 4, Warszawa 1976, s. 759.
Nina Kinitz 28 października 2009

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :