Polska sztuka / Malarstwo / Współczesnośc powoj

  • Opublikowano:

    2010-04-09
  • Odsłon:

    292

Play it loud! – muzyczny wernisaż obrazów RafałaKarcza.  

Specjalnie na potrzeby wernisażu zorganizowanego przez Muza Art Cafe Rafał Karcz wyselekcjonował grupę obrazów, które łączy tematyka muzyczna. Odwiedzający wystawę mają więc niecodzienną okazję obejrzenia dzieł, które są niejako malarskimi zapisami utworów reprezentujących różnorodne style muzyczne.

Rafał Karcz jest absolwentem Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Poważnie zaczął myśleć o malarstwie stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2001 roku. Od tego czasu Rafał Karcz maluje, fotografuje i eksperymentuje z nowymi mediami. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Aktualnie obrazy Karcza są prezentowane w Barcelonie, a już niebawem pojawią się w Salt Lake City wraz z pracami Jana Wurma.

Początkowo Rafał Karcz tworzył zamglone martwe natury, nastrojowe pejzaże i samochody, przedstawiane z nietypowej perspektywy. Z czasem jego twórczość ewoluowała – Rafał Karcz zaczął malować migawki z imprez, tętniące muzyką wnętrza klubów, skąpane w półmroku sale koncertowe oraz anonimowych przechodniów czekających na metro. Z jego rozmazanych, akwarelowych obrazów wyłaniają się sylwetki młodych ludzi, podkreślone dodatkowo przez wijącą się, niepokorną kreskę. Rafał Karcz cały czas eksperymentuje z różnorodnymi technikami - łączy on między innymi farby wodne z akrylowymi, a także ołówkiem i flamastrami.

Obrazy Rafała Karcza są przesiąknięte buntem. Mało kto potrafi tak sugestywnie nakreślić nastrój panujący podczas demonstracji anarchistów lub zamieszek ulicznych jak krakowski artysta. Jego dynamiczne obrazy przedstawiają fascynujący, podszyty nihilizmem świat młodych, często bezkompromisowych ludzi, którzy podrygują na koncertach w rytm nieustającej nawet na chwilę muzyki, snują się w hippisowskich ciuchach po festiwalowym polu lub próbują zmienić świat uczestnicząc w manifestacjach. Wyłaniające się z przybrudzonego tła twarze imprezowiczów są pozbawione konwencjonalnych uśmiechów lub pozowanej zadumy i wyrażają jedynie prawdziwe emocje. Za nowoczesną i eksperymentalną formą prac kryje się niedostrzegalny na pierwszy rzut oka realizm, dzięki któremu łatwo utożsamić się z młodymi ludźmi z obrazów Rafała Karcza.

Źródłem inspiracji są dla krakowskiego artysty ulotne wydarzenia, których magia polega właśnie na nietrwałości i pewnej przypadkowości. Wspomnienia, chwile utrwalone obiektywem lub internetowe zapisy epizodów z życia miejskiego - oto częste tematy jego prac. Rafał Karcz czerpie inspiracje także ze sztuki. Fascynuje go malarstwo artystów Młodej Polski, przede wszystkim obrazy Weissa, Ruszczyca, Wojtkiewicza i Fałata.

Sztuka Rafała Karcza ma wiele wspólnego z kinem. Jego prace wymykają się definicjom malarstwa, stając się formami pośrednimi pomiędzy statycznymi obrazami a dynamicznym w swej istocie filmem. Dzieła krakowskiego malarza nasuwają często skojarzenia z kadrami nowofalowych filmów Very Chytilovej – autorki nowatorskich Stokrotek. Podobieństwa do sztuki lat 60. nie są przypadkowe, sam Rafał Karcz bowiem przyznaje, że okres rewolucji obyczajowej wraz z rozpoczynającą się wtedy epoką LSD i rozkwitem psychodelii w muzyce i sztukach wizualnych, stanowi dla niego niewyczerpane źródło inspiracji.

Od niedawna krakowski artysta czerpie również natchnienie z literatury. Najnowszym projektem Rafała Karcza są czarno-białe ilustracje do Manipulacji – powieści Ireneusza Iredyńskiego, którego zalicza się do nurtu anarchistycznego cynizmu i nihilizmu w literaturze polskiej.

Spośród wielu źródeł inspiracji, największym impulsem do tworzenia jest dla Rafała Karcza muzyka. To ona sprawia, że dzieła krakowskiego malarza pulsują dźwiękami. Z jego obrazów nieustannie dobiegają solówki wygrywane na gitarze oraz zmiksowane kawałki z płyt zmienianych przez DJ-a, a wnętrza sal koncertowych aż dudnią od chropawych dźwięków garażowego rocka.

Przesycone muzycznymi inspiracjami dzieła Rafała Karcza będą wystawiane w holu kina Muza aż do 15 kwietnia 2010. Patronem medialnym wystawy Play it loud! jest portal Polskie Muzy.

Nina Kinitz 13 marca 2010