• Opublikowano:

    2011-10-23
  • Odsłon:

    1075

Ok. 7 tys. osób na Targach Książki w Katowicach

Swoją ofertę na zakończonych w niedzielę targach przedstawiło 75 wystawców, czytelnicy mogli się spotkać z ok. 80 autorami.
Targi Książki, na tak dużą skalę, odbyły się w Katowicach po raz pierwszy. Organizatorzy - Urząd Miasta w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Expo Silesia - pozyskali wsparcie wielu instytucji z regionu. Dla przedsięwzięcia, któremu nadano hasło "Czytanie jest modne", pozyskano honorowy patronat małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
Do Katowic przyjechało 75 wystawców z całej Polski, w tym wiele liczących się wydawnictw na rynku księgarskim. Zwiedzający – zwłaszcza w sobotę i niedzielę - mogli spotkać się m.in. z Kazimierzem Kutzem, Małgorzatą Szejnert, Irkiem Dudkiem, Markiem Krajewskim, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Katarzyną Enerlich czy Sławomirem Cenckiewiczem.
Targową premierę miała w Katowicach m.in. książka "Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza. Katowicki IPN prezentował m.in. wydany niedawno album „Szpiegowski arsenał bezpieki”.
Zaangażowanie Śląskiego Klubu Fantastyki sprawiło, że w ramach targów odbył się szereg spotkań z autorami tego nurtu literatury m.in.: Rafałem Kosikiem, Andrzejem Ziemiańskim, Jakubem Ćwiekiem i Anną Kańtoch.
W ramach targów przygotowano łącznie ok. 100 imprez towarzyszących, np. w okolicznych bibliotekach i Muzeum Śląskim w Katowicach. Uniwersytet Śląski przygotował m.in. prezentowaną dotąd tylko w Warszawie i Lublinie wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Z Imperium", wystawy książek cyfrowych i exlibrisów czy akcję zadrukowywania przestrzeni miasta cytatami z „Orfeusza i Eurydyki” Czesława Miłosza.
Podczas targów ogłoszono wyniki przeprowadzonego przez nową bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach interaktywnego plebiscytu ulubionych książek mieszkańców regionu. Pierwsze trzy miejsca zajęły: „Słownik gwar śląskich: godómy po naszymu, czyli po śląsku” Barbary i Adama Podgórskich; „Górnoślónski ślabikorz” opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Jolanty Tambor oraz "Mitologia śląska. Przywiarki ślónskie" również Barbary i Adama Podgórskich.
Zwiedzający targi mogli poznać kilkadziesiąt tytułów nominowanych w zorganizowanym przez portal granice.pl konkursie "na najlepszą książkę na jesień", którego wyniki mają zostać ogłoszone podczas rozpoczynających się 3 listopada Targów Książki w Krakowie. Pokazano też najlepsze prace konkursu na exlibris z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza, którego zwyciężczynią została Agnieszka Mucha.
Blogerzy specjalizujący się w pisaniu o literaturze i recenzujący książki wręczyli podczas katowickich targów po raz pierwszy własne nagrody. "Złote Zakładki" przyznano łącznie w dziewięciu kategoriach. Przy okazji targów premierę miała też powieść jednego z blogerów pt. "Kod Władzy".
W programie targów przygotowano też atrakcje dla najmłodszych, m.in. zabawy edukacyjne czy przedstawienia teatralne.(PAP)
mtb/ je/