Polska sztuka / Muzyka / Klasycyzm

  • Opublikowano:

    2010-11-21
  • Odsłon:

    457

Muzyka pełna emocji czyli XVIKonkurs Chopinowski.

Polonezy, preludia, mazurki rozbrzmiewały w tym roku nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, również na wystawie Expo w Szanghaju i pod piramidami. Ten rok należał bowiem do muzyki Fryderyka Chopina. Obchody rozpoczęły się 1 marca, w 200 rocznicę urodzin kompozytora. Ukoronowaniem tych wszystkich uroczystości był Konkurs Chopinowski.
Jest to najstarsza i najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie.  Istnieje osiemdziesiąt lat i w ciągu tego czasu zmieniał się i przeobrażał. Stworzył również swoją bogatą tradycję. Inicjatorem konkursu był wybitny polski pianista i kompozytor Jerzy Żurawlew.
Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku w Sali Filharmonii Warszawskiej. I to właśnie tutaj – co pięć lat odbywają się kolejne konkursy. Druga wojna światowa uniemożliwiła organizowanie konkursu.
Pierwszy , powojenny Konkurs zorganizowano w sali budynku „Roma”, tymczasowej siedzibie Filharmonii i Opery Warszawskiej. Kolejny konkurs odbył się nie pięć ale sześć lat później. To opóźnienie było spowodowane odbudową Filharmonii. Od roku 1955 Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne  odbywają się już regularnie co pięć lat.
Konkursy odbywają się w miesiącu październiku , w którym przypada rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Od roku 1957 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie, której jest współzałożycielem.
W jednym z pierwszych Konkursów wzięło udział zaledwie 26 pianistów. Rekord padł w 2005 roku , kiedy zgłosiło się 350 kandydatów. Ostatecznie wystąpiło 257 .
Wygranie Konkursu lub choćby otrzymanie jednej z nagród ułatwia karierę artystyczną uczestnika , otwiera mu także drogę do najsłynniejszych sal koncertowych.  Przewodniczącymi jury na przełomie lat byli bardzo wybitni i zasłużeni dla kultury polskiej  muzycy, pianiści , między innymi : Adam Wieniawski, Kazimierz Sikorski, Jan Ekier.
30 września Konkurs rozpoczął się po raz szesnasty. Przystąpiło do niego 78 uczestników. Siedmiu z nich reprezentowało Polskę. Najwięcej – 16 osób przyjechało z Japonii.
Dotąd czterech Polaków wygrało konkurs – w roku 1949 Halina Czerny – Stefańska (razem z Bellą Dawidowicz), w roku 1955 Adam Harasiewicz. W 1975 roku wygrał Krystian Zimerman i pięć lat temu Rafał Blechacz.
Konkursowi towarzyszą także liczne imprezy : koncerty, przedstawienia, wystawy. Od roku 1975 dzień 17 października jest włączony do kalendarza konkursu i jest dniem, w którym składamy hołd Fryderykowi Chopinowi.
Uczestnicy konkursu często odwiedzają miejsca związane z pamięcią o wielkim artyście. Jest ich wiele :najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie, odnowiony dworek w Żelazowej Woli, pomnik Chopina w Łazienkach.
W tym roku Konkurs wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa. Werdykt okazał się sporym zaskoczeniem. Dotychczasowe decyzje jury zawsze świadczyły o tym, że najważniejsze jest oddanie ducha muzyki Chopina, niestety w tym roku nie wybrano  Chopina , wybrano pianistkę Awdiejewą. Bardzo wymowna była także reakcja publiczności, brawa na widowni były nieliczne. 
Polak Paweł Wakarecy został wyróżniony, znawcy muzyki Chopina twierdzili, że Polak zagrał z natchnieniem, poezją i żarliwością.


Agnieszka Kowalczyk 2010-11-06