Kasa Chorych

Kasa Chorych

Zespół powstał w roku 1975 a założyli go dwaj muzycy z Białegostoku – Ryszard „Skiba” Skibiński i Jarosław Tioskow. Obaj panowie zafascynowani bluesem postanowili stworzyć zespół grający taką właśnie muzykę. Do dwójki pasjonatów dołączył również Mirosław Kozioł – perkusista. I tak po kilku próbach i dalszych poszerzeniach składu zaczęli występować jako Kasa Chorych – Blues.
Początkowo grali pod patronatem Akademickiego Centrum Kultury z Białegostoku, który zapewnił zespołowi nie tylko miejsce do pracy ale również nowy sprzęt. Do pierwszego składu grupy wchodzili: Ryszard Skibiński, Jarosław Tioskow, Andrzej Kotarski, Zbigniew Richter, Andrzej Pala i Mirosław Kozioł.
Na samym początku zespół grywał przede wszystkim na terenie Białegostoku. Najczęściej można było go usłyszeć w klubach „Herkulesy” i „Promenada” natomiast w roku 1977 wystąpili podczas akcji „Chełm 80”.
Dopiero w roku 1978 zespół odniósł sukces na skalę ogólnopolską. Zauważono go podczas „Folk – Blues Meeting” w Poznaniu, a później podczas IX Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie. Podczas tego ostatniego Kasie Chorych przyznano trzy nagrody: za III miejsce dostali „Brązowego Kameleona”, nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę indywidualną dla Ryszarda Skibińskiego.
Jako ciekawostkę można wspomnieć, że Ryszard Skibiński wraz z Kasą Chorych przyczynił się do zorganizowania w 1978 roku festiwalu „Jesień z Bluesem” w Białymstoku, który przez kilka kolejnych lat był jedną z ważniejszych i popularniejszych imprez bluesowych w kraju. Również w tym samym roku Kasa Chorych nagrała swoje pierwsze utwory dla PR w Białymstoku. Widoczne w nich były przede wszystkim fascynacje chicagowskim bluesem.
Rok 1979 to dla Kasy Chorych kolejne pasmo sukcesów. Nie tylko zaliczyli udany występ podczas sopockiego „Pop Session” ale również wygrali w plebiscycie miesięcznika „Non Stop” w kategorii „Talent rokujący największe nadzieje”. W październiku 1979 wystąpili wraz z zespołem Krzak i Wojciechem Karolakiem również w programie zrealizowanym dla „Studia 2” TVP przez Waltera Chełstowskiego.
W grudniu tegoż roku do grupy dołączył wybitny saksofonista Marek Kisiel, który debiutował z zespołem podczas koncertu organizowanego w ramach cyklu Muzyka Młodej Generacji „Rock 1979” w „Arenie” w Poznaniu.
W tym samym czasie w dalszym ciągu zmieniał się skład zespołu i tak doszło ostatecznie do powstania najbardziej znanego składu Kasy Chorych: Ryszard Skibiński, Jarosław Tioskow, Włodzimierz Dudek, Leszek Domalewski oraz Mirosław Kozioł.
W roku 1980 grupa zajmowała się nie tylko koncertami, ale również wydała swój pierwszy singiel zawierający utwory: „Blues chorego” oraz „Szalona Baśka”. Warto wspomnieć, że singiel podbił nie tylko polski rynek muzyczny. Pokazano go również w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął III miejsce w corocznym plebiscycie radia WRJC-FM 91 w Baltimore.
Rok później Kasa Chorych wydała kolejny singiel „Zgniła porzeczka”/Blues córek naszych”, a także brała udział w łódzkim „Rockowisku”.
Następne single: „Kochaj człowieka”, „Szlaufik blues”, „Blues o rannym wstawaniu” wydane w 1982 roku zostały nagrane przy udziale wokalisty Andrzeja Zauchy.
W tym samym czasie Kasa Chorych postanowiła zmienić nieco swoją muzykę. Dlatego też postanowiono poszerzyć zespół o wokalistę najpierw o Jerzego Opalińskiego. Wystąpili oni na imprezie „Rock – Blok” w hali „Gwardii” w Warszawie. Następnie był również Lesław Kot, którego można usłyszeć na płycie „Przed nami drzwi zamknięte”/Pieniądze to nie wszystko”. Rok 1982 to nie tylko nagrania, ale również koncerty: II „Rawa Blues”, „Jesień z Bluesem 82”.
Mimo licznych sukcesów Kasy Chory z grupy niespodziewanie postanowił odejść założyciel zespołu Ryszard Skibiński. W grudniu 1982 Kasa Chorych dała ostatni koncert w warszawskiej Sali Kongresowej.
Zespół w nowym składzie: Jarosław Tioskow, Andrzej Kotarski, Leszek Domalewski, Zdzisław Szczudło oraz Mirosław Kozioł w dalszym ciągu grali muzykę z kręgu chicagowskiego bluesa z elementami rocka jednak ich poziom zdecydowanie obniżył się. W tym czasie nagrano również nowe utwory: „Jestem dzisiaj sam w domu”, „Blues o porządnej dziewczynie”, „Pierwsze 8 godzin”. Z zespołem śpiewali wtedy Aneta Broszewska i Andrzej Starzec.
4 czerwca 1983 roku na skutek przedawkowania narkotyków zmarł w Białymstoku Ryszard „Skiba” Skibiński.
Kolejne przetasowania w składzie zespołu miały miejsce w lutym 1984 roku, wówczas w skład zespołu wchodził: Jarosław Tioskow, Cezary Czternastek, Zbigniew Richter, Piotr Zielnik oraz Mirosław Kozioł. W tym składzie nagrano: „Ameryka” „Żyję z dnia na dzień”, „Kiedy tańczę gubię buty” oraz utwór poświęcony Skibińskiemu „O człowieku, który nie zakołysze się w rytmie bluesa”. Później zespół zrobił sobie kilka miesięcy przerwy, a powrócił występem podczas II „Olsztyńskich Nocy Bluesowych ‘84”.
Jednak pod koniec roku 1984 grupa zawiesiła ostatecznie swoją działalność i rozwiązała się.
Kasa Chorych reaktywowała się w 1992 roku. Za namową Włodzimierza Dudka i Marka Kisiela postanowili sprawdzić jak teraz czują bluesa. Spodobało im się i zaczęli na nowo nagrywać. Zespół odrodził się w składzie: Włodzimierz Dudek, Jacek Kaczyński, Marek Kisiel, Jarosław Tioskow oraz Mirosław Kozioł. Z zespołem współpracował również perkusista Mirosław Wiechnik. Rok później Kas Chorych wydała płytę „Blues Band”.
Zespół poza koncertami występował również na festiwalach. I tak w roku 1996 to: „Toruń Blues Meeting” oraz „Jesień z Bluesem”. W roku następnym to: „Rawa Blues” i „Olsztyńskie Noce Bluesowe”. Natomiast w roku 1998 zespół wystąpił na XVIII Rawa Blues Festival. W tym samym roku została wydana płyta „Chcę cię kochać” zawierająca 11 zupełnie nowych kawałków Kasy Chorych.
W roku 2002 Kasa Chorych wystąpiła po raz kolejny wystąpiła na XI „Olsztyńskich Nocach Bluesowych”, gdzie wokalnie wspierała ich litewska piosenkarka Arina.
Rok 2003 przynosi Kasie Chorych 5 miejsce w kategorii zespół roku w plebiscycie magazyny „Twój blues”.
W 2004 roku zespół wydaje swoją kolejną płytę „Rythm & puls”.
Dwa lata później z zespołu odszedł Marek Kisiel a w roku 2007 Jacek Kaczyński. Zaś w połowie 2008 roku z kraju wyjechał Włodzimierz Dudek, którego zastąpił Grzegorz Kluczyński. Mimo tych zmian zespół w dalszym ciągu sporo koncertuje, a 6 czerwca 2008 obchodzili 30lecie swojej pracy. Z tej okazji zorganizowano w Białymstoku wielki koncert, w którym wzięli udział m.in. Martyna Jakubowicz, Easy Rider, Adam Kulisz, Ryszard Wolbach, Krzysztof Jaworski oraz Sławomir Pyrko.
Po płycie „Rythm & puls” wydano jeszcze 5 krążków z utworami Kasy Chorych: „Kasa Chorych Live (2006), „Blues córek naszych – nagrania radiowe” (2006), „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” (2007), „Koncertowo” (2008) oraz „Skiba” (2008).

Marta Kotas 2009.02.19

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :