• Opublikowano:

    2010-10-25
  • Odsłon:

    107

Hiszpania: zakończył się cyklkoncertów "Fuzja muzyki organowej: Kordoba i Gdansk"

25.10. Madryt (PAP) - Koncertem Romana Peruckiego zakończył się w niedzielę polsko-hiszpanski cykl koncertów "Fuzja muzyki organowej: Kordoba i Gdańsk", zorganizowany przez Fundację Kordoba - Miasto Kultury i Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, w ramach współpracy kulturalnej między obu miastami, które kandydują do tego prestiżowego tytułu.
W 2016 roku role Europejskiej Stolicy Kultury będą pełniły miasta dwóch krajów - Polski i Hiszpanii.
Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, miasta kandydujące do tego tytułu powinny wykazać, że potrafią ze sobą współpracować na bazie wspólnego dziedzictwa kulturowego, a także umożliwić mobilność europejskich artystów.
Cykl muzyki organowej składał się z czterech koncertów - dwóch w Gdańsku i dwóch w Kordobie. Pozwolił na przybliżenie szerokiej publiczności Kordoby muzyki organowej, mało znanej w tym mieście, za to bardzo popularnej w Gdańsku.
Cykl rozpoczął we wrześniu koncert w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, w wykonaniu profesora Wyższej Szkoły Muzycznej w Sewilli, Juana Antonio Pedrosy. W połowie października odbył się recital organowy profesora konserwatorium muzycznego w Kordobie, Jesusa Sampedro Marqueza. W Kordobie duże uznanie publiczności zdobyła natomiast polska organistka Hanna Dys.
Gdańsk, obok Katowic, Lublina, Warszawy i Wrocławia, przeszedł pomyślnie pierwszą selekcję komisji międzynarodowej w eliminacjach do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spośród hiszpańskich miast do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się sześć miast: Burgos, Kordoba, San Sebastian, Saragossa, Segowia i Las Palmas.
Kordoba juz teraz stawia na współprace kulturalna z Gdańskiem. Intensywnie pracuje nad tym m. in. Monika Poliwka, Polka od lat mieszkająca w Hiszpanii, ekspert w dziedzinie współczesnej sztuki polskiej i hiszpańskiej. Poliwka pełni funkcję doradcy Fundacji Kordoba Europejska Stolica Kultury 2016.
Kontakty między obu miastami zacieśniły się podczas majowego Bursztynowego Tygodnia w Gdańsku, w którym wzięli udział projektanci biżuterii z Kordoby.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadaje Komisja Europejska. Dla zwycięskiego miasta to szansa na duże korzyści - reklamę, rozwój turystyki i wsparcie finansowe Unii Europejskiej. (PAP)
opi/ jm/