Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska

Życie i kariera
Justyna Steczkowska jest polską piosenkarką urodzoną 2 sierpnia 1972 roku. Justyna Steczkowska pochodzi z wielodzietnej i bardzo umuzykalnionej rodziny.
Aby kontynuować karierę muzyczną Justyna Steczkowska zrezygnowała z pójścia na studia w 1992 roku.
Justyna Steczkowska występowała w takich zespołach jak Agresive 69, Wańka Wstańka, Revolutio Cordis, które były typowymi zespołami rockowymi oraz licznymi kapelami jazzowymi. Justyna Steczkowska grała również we własnej grupie Shoco i Duet.
Jednak zauważono ją dopiero po występie w Szansie na Sukces, gdzie zaśpiewała piosenkę z repertuaru zespołu Mannam pt.: „Boskie Buenos”. Od tego momentu Justyna Steczkowska zaczęła odnosić kolejne sukcesy. I tak w 1994 roku zdobyła Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki Opolskiej. Następnie, w 1995 roku wygrała Festiwal Państw Bałtyckich w Karlshamn, gdzie śpiewała piosenkę „Moja intymność”. Dodatkowo Justyna Steczkowska reprezentowała Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Dublinie. Wówczas reprezentowała kraj piosenką „Sama” i zajęła osiemnaste miejsce. Ponadto wystąpiła również na sopockim festiwalu, gdzie przedstawiła utwory: „Dziewczyna szamana” oraz „Wrogu mój”, natomiast na opolskim Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Justyna Steczkowska wykonała utwory: „Sama” oraz „Własne korytarze”.
Wtedy też nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, który pomógł jej wydać pierwszą płytę „Dziewczyna szamana”, a tytułowy utwór z tej płyty został uznany za przebój roku 1996. Natomiast sam album zyskał status potrójnej platynowej płyty.
Co więcej Justyna Steczkowska za swój pierwszy album zebrała wiele nagród: Fryderyk 96’ w kategoriach: Wokalistka roku, Album roku – Dziewczyna szamana, Piosenka roku – Oko za oko, Fonograficzny debiut roku, Teledysk roku – Oko za oko, a także statuetkę Wiktora ’96 w kategoriach: najlepsza piosenkarka i artystka estrady.
W 1997 roku Justyna Steczkowska wydała drugą płytę „Naga”, która bardzo szybko uzyskała status platynowej płyty.
Warto tutaj zaznaczyć, że Justyna Steczkowska miała też w swoim życiu epizod aktorski. W 1999 roku zagrała główną rolę – Teresy – w filmie „Na koniec świata” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Justyna Steczkowska zagrała tutaj obok Aleksandra Domagarowa. Co więcej Steczkowska napisała również muzykę (razem z Antonim Łazarkiewiczem, a słowa przygotowała również Edyta Bartosiewicz).
W 2000 roku ukazała się płyta „Dzień i Noc”, słowa do tych utworów napisała m.in. Edyta Bartosiewicz i Kasia Nosowska. I tak na pierwszej części płyty „Dzień” Steczkowska wykonywała utwory taneczne i beatowe natomiast na drugiej płycie „Noc” znajdują się utwory inspirowane muzyką filmową z wolarzami Justyny Steczkowskiej, które nie zawierają w ogóle słów.
Rok później Justyna Steczkowska wydała kolejny album „Mów do mnie jeszcze”, na którym znajdowały się utwory do tekstów poetów: Wiliama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy – Tetmajera oraz Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.
Rok 2002 to premiera płyty „Alkimja”, która nawiązuje swoją tematyką do kultury żydowskiej, a także znajdują się tam utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku, a także w języka ladino i jidysz. Za tę płytę Justyna Steczkowska otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku Etno/folk.
Na kolejny album trzeba było czekać dwa lata. Krążek „Femme Fatale” ukazała się w 2004 roku i zawierał głównie utwory z poprzednich dekad w wykonaniu Justyny Steczkowskiej. Dodatkowo na płycie znalazły się trzy nowe piosenki. Premierę płyty uprzedził spektakl telewizyjny, gdzie Justyna Steczkowska wcieliła się w role m.in.: Kaliny Jędrusik, Anny German, Marilyn Monroe czy Edith Piaf.
Co ciekawe w 2005 roku Justyna Steczkowska wspierała kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, podczas której uczestniczyła w serii koncertów Wiosna Polaków. Ciekawostkę może stanowić również fakt, że podczas jednego z takich koncertów – kiedy Justyna Steczkowska była w ciąży Jarosław Kaczyński stwierdził, iż ma nadzieję, że na świat przyjdzie kolejny członek PiS-u lub przynajmniej jego zwolennik.
W roku 2006 Justyna Steczkowska została zaproszona na Przystanek Woodstock, co było również ważnym momentem w jej karierze.
W tym samym roku wydała również swój własny singiel „Świąteczna piosenka o miłości”. Singiel ten był szczególnie wyjątkowy ponieważ Justyna Steczkowska sama napisała do niego muzykę i słowa.
Następnym albumem w dorobku Justyny Steczkowskiej był krążek „Daj mi chwilę”, a produkcją tej płyty zajął się Bogdan Kondracki. Również i ta płyta szybko zyskała status platynowej płyty.
Po krążku „Daj mi chwilę” Justyna Steczkowska wydała płytę, nad którą patronat objęła Fundacja TVN „Nie jesteś sam”. Na płycie można było znaleźć specjalnie przez Steczkowską napisanie piosenki, a także czytane przez nią bajki. Także i to wydanie cieszyło się dużą popularnością o czym świadczy nie tylko status złotej płyty, ale również statuetka Wiktora 2007 w kategorii Gwiazda piosenki i estrady.
Rok 2008 to dla Justyny Steczkowskiej przede wszystkim gościnne występy w projektach: Balkan Koncept, Modlitwa; Nasza Niepodległa, Biały Krzyż; Bogusław Mec Duety, Mały, biały pies; Filozof; Senność (OST) czy Gotowanie halucynogennych ziół.
20 marca 2009 roku Justyna Steczkowska wydała swój najnowszy album „To mój czas”. Jednak okazuje się, że jest to jedna z najgorzej sprzedających się płyt w całym dorobku Justyny, a ona sama sporo traci na swojej popularności i znaczeniu udzielając się w programach typu reality show (Gwiazdy Tańczą na Lodzie, Ranking Gwiazd). Takie rozdrabnianie się i szukanie popularności i rozgłosu odbierane jest przez większość fanów Justyny Steczkowskiej jako duży cios, a czasem nawet potwarz. Wielu bowiem uważa, że artystka takiego formatu, z takim dorobkiem i głosem nie powinna angażować się w tak niewymagające programy rozrywkowe.
Miesiąc po premierze krążka „To mój czas” Justyna Steczkowska rozpoczęła prace nad musicalem „Maria Magdalena”, przy którym pracowała razem z Romanem Kołakowskim.
Warto tutaj również dodać, że Justyna Steczkowska była jedną z pierwszych polskich artystek, której koncert transmitowany był za pośrednictwem Internetu. Koncert promujący nową płytę „To mój czas” odbył się w Toruniu, 20 czerwca 2009 roku.
Jak już zostało wcześniej powiedziane Justyna Steczkowska ma na swoim koncie występ w kilku programach rozrywkowych. I tak na jesień 2007 Justyna Steczkowska wzięła udział w VI edycji Tańca z Gwiazdami. Tańczyła tam razem ze Stefano Terrazziono, z którym dotarła do finału, gdzie przegrała jedynie z Anną Guzik. Dodatkowo w grudniu tego samego roku wzięła również udział w specjalnym odcinku „Tańca z Gwiazdami” – „Po prostu taniec”, gdzie tańcząc z Maćkiem Florkiem zajęła przedostatnie miejsce (3/4). Następnie wzięła udział w I edycji programu „Fort Boyard” (jesień 2008) oraz w I edycji „Rankingu Gwiazd”. Zajmowała się również prowadzeniem programu „Gwiazdy Tańczą na Lodzie”, gdzie poza nieudolną jazdą na łyżwach nieustannie sprzeczała się z Dodą, która w każdej utarczce słownej pokonywała Justynę. Te kłótnie zdecydowanie nie przysporzyły Steczkowskiej popularności, a co więcej odebrały jej większość fanów, którzy stopniowo tracili do niej szacunek.
Justyna Steczkowska również dostała swój własny program: „W obiektywie Justyny Steczkowskiej” emitowanym przez Polsat Cafe. Jednak program ten nie przyciągnął wielu widzów i najprawdopodobniej zostanie zawieszony.
Nie da się ukryć, że od pewnego momentu Justyna Steczkowska zamiast zyskać na popularności ciągle traci uznanie i szacunek. Dodatkowo problemów przysparzają jej tabloidy i portale plotkarskie, które bez przerwy zarzucają jej wyniosłość i samolubność. Poza charakterem prasa brukowa wypomina Steczkowskiej ukrywanie operacji plastycznych i jej nieudane występy w telewizji, a zwłaszcza udział w „Rankingu Gwiazd” oraz „Gwiazdy Tańczą na Lodzie”.
W jednym z wywiadów Justyna Steczkowska stwierdziła, że udział w tych wszystkich produkcjach telewizyjnych to jedynie metoda zyskania dodatkowych środków na musical.

Twórczość
Justyna Steczkowska ma na swoim koncie następujące płyty: Dziewczyna szamana (1996), Naga (1997), Na koniec świata (1999), Dzień i Noc (2000), Mów do mnie jeszcze (2001), Alkimja (2002), Złota kolekcja (Moja intymność) (2003), Femme Fatale (2004),Daj mi chwilę (2007), Puchowe kołysanki (2008) oraz To mój czas (2009). Większość z nich poza tą ostatnią okazały się sporym sukcesem i przez długie tygodnie nie schodziły z czołówek rankingów sprzedaży.
Natomiast do najważniejszych utworów Justyny Steczkowskiej zaliczyć można przede wszystkim utwory takie jak: „Dziewczyna szamana” (1996), „Oko za oko, słowo za słowo” (1996), „Grawitacja” (1996), „Niekochani” (1996), „Tatuuj mnie” (1996), „Za dużo wiesz” (wrzesień 1997), „Za karę” (luty 1998), „Kici kici maj” (1998), „Kryminalna Miłość” (listopad 1998), „Na koniec świata” (1999), „Kosmiczna Rewolucja” (2000), „Podróżując” (2000), „Świat jest niewierny” (2000), „To koniec” (2000), „Mów do mnie jeszcze” (2001), „Mówisz do mnie moja” (2001), „Co to jest miłość” (2001), „Śpiewaj Yidl Mitn Fidl” (2002), „Świt świt” (2002), „Wszyscy braćmi być powinni” (2002), „Zadzwoń do mnie” (2004), „Tłum” (2005), „Sex appeal” (2006), „Słoneczko” (2006), „To nie miłość (to tylko złudzenie)” (kwiecień 2007), „Tu i tu” (lipiec 2007), „Daj mi chwilę” (październik 2007), „Choć wieje, pada, grzmi” feat. Borys Szyc (styczeń 2008), „Tajemnice uczuć” (marzec 2008), „Czas” (październik 2008), „Wracam do domu” (listopad 2008), „To mój czas” (marzec 2009), „Proszę Cię – Skłam” (październik 2009). Piosenki te są jednocześnie singlami promującymi poszczególne albumy Justyny Steczkowskiej.
Jeśli chodzi o najbliższe plany muzyczne Justyny Steczkowskiej planuje ona wydanie remixów swoich największych przebojów, a także chce nagrać płytę z piosenkami dla dzieci, które byłby kontynuacją „Puchowych kołysanek”. Premiera płyty zawierającej remixy odbędzie się na początku 2010 roku, natomiast płyty dla dzieci odbędzie się w drugiej połowie maja 2010 roku.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :