De Mono   

De Mono   

Działalność
De Mono jest polskim zespołem pop-rockowym, który powstał w 1984 i cieszył się największą popularnością pod koniec lat 80., a także w pierwszej połowie lat 90. Grupa koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Niemczech).
Obecnie zespół składa się z następujących osób: Andrzej Krzywy – wokal, Piotr Kubiaczyk – gitara basowa, Paweł Pełczyński – saksofony, instrumenty perkusyjne, Paweł Dampc – instrumenty klawiszowe, Tomasz Banaś – gitary, Zdzisław Zioło – gitary oraz Marcin Korbacz – perkusja. Dawniej jeszcze do zespołu należeli również: Marek Kościkiewicz – gitara, Robert Chojnacki – saksofon, Dariusz Krupicz – perkusja oraz Jacek Perkowski – gitara.
Zespół De Mono został założony przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka oraz perkusistę Dariusza Krupicza. Początkowo funkcjonował pod nazwą „Mono”. Trzy lata później kiedy już wiadomo było jaki będzie skład zespołu, a dołączyli do niego gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy zespół zmienił nazwę na De Mono.
I tak w 1989 roku wyszedł ich debiutancki album „Kochać inaczej”, który zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a promujący ją singiel tytułowy został zaliczony do kanonu polskiej muzyki.
Kolejny album „Oh Yeah!” został wydany w 1990 roku. Ten krążek z kolei przyniósł hity takie jak: „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami” co zdecydowanie umocniło pozycję zespołu w czołówce polskiej sceny rockowej. W tym czasie zespół często koncertował również za granicą (trasa w Stanach Zjednoczonych).
W 1991 roku zespół przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności – jednak nie na długo, bowiemjuż rok później. De Mono nagrali wtedy swoją najpopularniejszą płytę „Stop”, na której znalazły się takie przeboje jak: „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie” i „Ostatni pocałunek”.
Dwa lata później pojawił się kolejny krążek „Abrasax”, z którego pochodziły m.in. takie utwory jak: „Kamień i aksamit” i „Zaklęci w tańcu”.
W połowie lat 90. muzycy skupili się na swoich solowych projektach. Chojnacki, Kościkiewicz i Krzywy wydali albumy pod swoimi nazwiskami, a Kubiaczyk i Krupicz założyli zespół Magma. Jednak największy sukces komercyjny odniósł Chojnacki, bowem jego trzy albumy sprzedały się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy.
W 2001 roku grupa De Mono nagrała do programu Big Brother piosenkę „Poznaj siebie”, która była podkładem muzycznym do czołówki programu.
Rok 2003 to przede wszystkim nagranie dwóch coverów, które pojawiły się na składance RMF FM – Moja i Twoja Muzyka: „Nasza jest cała ta noc” („I”ll Be Your Baby Tonight” Boba Dylana) oraz „Bo dziś już nie ma nas” („Sacrifice” Eltona Johna).
W 2005 roku zmienił się skład zespołu . Do grupy dołączyli bowiem: Zdzisław Zioło, Tomasz Banaś oraz Paweł Dampc. Natomiast rok później z De Mono odszedł Chojnacki, który postanowił kontynuować karierę solową. Na jego miejsce pojawił się Paweł Pełczyński.
W marcu 2006 roku na polskim rynku pojawił się album „Siedem dni”, który był promowany przez następujące single: „Siedem dni” oraz „Patrzę w Ciebie”.
W 2007 roku z kolei odszedł z zespołu Dariusz Krupicz, a na jego miejsce pojawił się muzyk związany dotychczas z zespołem Andrzeja Piasecznego – Mafia, czyli Marcin Korbacz.
Ciekawostkę może stanowić fakt, że w 2008 roku Kościkiewicz założy zespół, który również nazywał się De Mono, a w jego skład wchodzą członkowie oryginalnego składu grupy, czyli: Chojnacki, Kościkiewicz, Krupicz oraz kilku nowych muzyków: Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski i Michał Grymuza.
Przez pewien czas toczył się ostry spór o nazwę jednak ostatecznie wygrała oryginalna grupa De Mono natomiast zespół Kościkiewicza przyjął nazwę Mono.

Twórczość
Grupa De Mono ma na swoim koncie następujące albumy: „Kochać inaczej” (1989), „Oh Yeah!” (1990), “Stop” (1992), “Abrasax” (1994), “Stereo Hity” (1995), “Paparazzi” (1997), “Play” (1999), “De Luxe” (2001), “De Best” (2004) oraz “Siedem dni” (2006).

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :