Apolonia Nowak

Apolonia Nowak

Urodziła się w 1944 roku w Piaseczni, a aktualnie mieszka w Kadzidle, w regionie kurpiowskim. Pani Apolonia jest artystką ludową, śpiewaczką. Śpiewała od najmłodszych lat, ale jej początki śpiewu „na poważnie” związane są z zespołem „Kurpianka”, gdzie artystka zaczęła śpiewać w roku 1960. W zespole była solistką i tancerką, razem z zespołem dawała pokazy na licznych występach, podczas imprez folklorystycznych w kraju i za granicą (m.in. we Włoszech, Anglii, ZSRR. Niemczech, Szwajcarii, Szwecji). Technika śpiewu jakiego używa Pani Apolina to tzw. krzyk w rejestrze piersiowym, charakteryzuje się silną i czystą barwą głosu. Repertuar śpiewaczki jest bardzo bogato rozbudowany, znajdziemy w nim tradycyjne pieśni w gwarze kurpiowskiej: rzewne tzw. „leśne”, weselne oraz kolędy. Pani Apolonia śpiewa pieśni gwarą kurpiowską. Pieśni te od wieków są przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Oczywiście ulegają one ciągłym zmianom, jednak ich korzenie sięgają niejednokrotnie wiele setek lat wstecz. Na jednym z jej występów solowych, na koncercie dla młodzieży w Filharmonii Narodowej w Warszawie usłyszał ją Jacek Urbaniak lider zespołu Ars Nova. Barwa i potęga głosu artystki oraz rozważny sposób w jaki zachowywała się na scenie, spodobała się mu do tego stopnia , że zaprosił ją do współpracy, która trwa od 1992 roku. Owocem ich wspólnej pracy są płyty powstałe: pierwsza w roku 1996 „Zaświeć miesiądzu” (zarejestrowana w akustyce kościoła gotyckiego Najświętszej Maryi Panny w Warszawie), druga płyta z 2002 roku „Anatomia kobyły” (pieśni ludowe o koniach) oraz nagrania dla Polskiego Radia i 2 Programu TVP. W sumie z zespołem artystka nagrała 30 pieśni kurpiowskich leśnych (rzewne) i weselnych (wesołe) oraz dla Polskiego Radia kolędy oraz 25 pieśni kurpiowskich. Oprócz współpracy z zespołem Ars Nova, artystka od 2005 roku współpracuje z zespołem Swoją Drogą Trio, wciąż też śpiewa w zespole „Kurpianka” działającym obecnie przy ośrodku kultury w Kadzidle, a także w chórze parafialnym. Warty zaznaczenia jest również występ artystki dla Jana Pawła II. Apolina Nowak to artystka bardzo uzdolniona wokalnie. Wśród Artystów Ludowych regionu Kurpi Zielonych jest jedną z najbardziej wybitnych artystek.
Za swoje wybitne osiągnięcia wokalne Apolonia Nowak otrzymała kilkaset nagród i wyróżnień, a z tych najważniejszych warto wspomnieć: o I nagrodzie w Wielkim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego (1961), o nagrodzie Ministra Kultury i Sztuki (1987); o nagrodzie „Złota Baszta” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1990). Nagroda im. Oskara Kolberga „W uznaniu zasług dla kultury ludowej” (1992); „Brzozowy Niedźwiedź” w konkursie nagrań radiowych muzyki ludowej w Szanghaju (1995); Nagroda Polskiego Radia za nagrania pieśni kurpiowskich dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Warszawie (1996); Odznaka Ministerstwa Kultury i Sztuki Zasłużony Działacz Kultury (1997); Złoty Krzyż Zasługi (2000), I miejsce w kat. śpiewu solowego w XXXV Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej (2001), Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Inspirowany pieśniami Apolonii Nowak nakręcony został również film telewizyjny “Panny smutne” w reż. Mariusza Grzegorzka.

Anna Czopor 2009.07.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :